DLA POCZĄTKUJĄCYCH

2009-10-07 21:28:38

UWAGA: Jeśli szukasz poradnika dotyczącego najnowszej trzeciej części oficjanej gry Armii USA - America’s Army 3 (AA3) udaj się w następujące miejsce.

 

DLA POCZĄTKUJĄCYCH


America’s Army: Operations to darmowa gra, opracowana przy współpracy z armią Stanów Zjednoczonych, rozpowszechniana w Internecie, na płytach CD dołączanych do czasopism komputerowych i w punktach werbunkowych US Army. Program, zakładający opracowanie i publikację dwóch gier – Operations i Soldiers (ta druga jeszcze się nie ukazała), ma na celu zwiększenie wiedzy na temat wojska wśród grupy docelowej odbiorców programu, czyli Amerykanów w wieku 13-25 lat, będących potencjalnymi rekrutami.
Operations to taktyczna gra akcji, w której rozgrywka widoczna jest z perspektywy oczu gracza. Inne zbliżone do Operations tytuły, to Operation Flashpoint, czy Ghost Recon. Wbrew pozorom gra ma niewiele wspólnego z tytułami takimi jak Unreal czy Quake. W tych ostatnich liczy się głównie małpia zręczność gracza, natomiast nie ma większego znaczenia współdziałanie z pozostałymi graczami, będące podstawą AA:O. Dodatkowo, pewne mechanizmy wbudowane w grę sprawiają, że w AA:O bardziej od zręczności gracza liczy się umiejętność przewidywania i działania drużynowe. Nie zrozumcie mnie źle – zręczność z pewnością pomaga, nie jest jednak czynnikiem kluczowym.

Jak zacząć grać?
Snajper US Army w mundurze w kamuflażu pustynnym starego wzoru. Przetworzony obraz z gry.Przed zainstalowaniem warto sprawdzić, czy posiadany przez nas komputer spełnia minimalne wymagania gry. Komputer powinien posiadać: procesor 2,4 Ghz(lub odpowiednik); co najmniej 512 MB pamięci RAM; powinien działać pod kontrolą systemu operacyjnego 2000/XP; powinien mieć zainstalowane sterowniki DirectX w wersji 9.0. Dodatkowo powinien być wyposażony w kartę graficzną o wewnętrznej pamięci co najmniej 64 MB, potrafiącą sprzętowo obsłużyć funkcje T&L; dysk twardy z co najmniej 2 Giga miejsca, kartę dźwiękową kompatybilną z DirectX 9, modem o przepustowości co najmniej 56kbps.
Wymienione wyżej składniki komputera spełniają wymagania MINIMALNE. Nie należy oczekiwać że gra na takim komputerze będzie chodzić płynnie. Kluczowe są trzy elementy – prędkość działania procesora, rodzaj karty graficznej i wielkość pamięci RAM.

Uwaga: Choć obecnie gra obsługuje większość rodzajów kart graficznych, obecnych na rynku, zdarzają się użytkownicy, którzy mimo wielorakich prób nie mogą uruchomić gry na swoim komputerze. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy starszych rodzajów kart graficznych Radeon, nie dotyczy to nowych kart tej rodziny. Gra nie obsługuje środowisk OpenGL i Glide. Liczne problemy zgłaszają także posiadacze kart MX.

 


UWAGA: wraz z oficjalnym zaprzestaniem działania systemów autoryzacji AA wersji 2.8x dalsza część niniejszego poradnika stała się nieaktualna. Dalsze prowadzenie rozgrywki w "starą" wersję oraz zdobywanie punktów honoru jest możliwe przy zastosowaniu programu AA 2.5 Assist. Opis jego zastosowania i instalacji znajdziecie w następującym artykule.


 

Instalacja programu
Gra dystrybuowana jest za pomocą specjalnego oficjalnego narzędzia pod nazwą Deploy Client -  jest ono dostępne do ściągniecia z naszej strony. W chwili obecnej numer aktualnej wersji AA to 2.8.5. Możliwe jest również przeprowadzenie instalacji gry poprzez samodzielne ściągnięcie plików, w tym celu należy zachować nastepującą kolejność:

2.8.3 pełna wersja - ściągnij stąd
2.8.3-2.8.3.1 łatka - ściągnij stąd
2.8.3.1-2.8.4 łatka- ściągnij stąd
2.8.4-2.8.5 łatka - ściągnij stąd

Wersja gry od numeru 1.4 pokazywana jest w lewym górnym rogu ekranu głównego. We wcześniejszych wersjach była ona widoczna po wejściu na serwer, w prawym górnym rogu okienka gry.
Zainstalowanie gry nie powinno sprawiać większych trudności. Możliwe jest dokonanie wyboru katalogu docelowego (domyślnie C:\Program Files\Army Operations).

Tworzenie loginu i hasła do gry
Po zainstalowaniu gry pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest rejestracja gracza. Można ją zapoczątkować bezpośrednio w grze, klikając na Personnel Jacket, a następnie Create Account lub bezpośrednio na stronie internetowej: http://login.americasarmy.com/register.
Wybierając dla siebie nick należy pamiętać, że gry zapisywane są w plikach, w których nazwa to nick gracza. Dlatego należy używać wyłącznie znaków rozpoznawanych przez system Windows.
Po podaniu w formularzu rejestracyjnym swojego nicka i adresu e-mailowego, należy czekać na otrzymanie wiadomości potwierdzającej utworzenie konta i hasła do niego. Dość często zdarza się, że wiadomość taka nie nadchodzi przez nawet kilkadziesiąt godzin. Zazwyczaj czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 24 godzin. Jeśli po upływie doby wciąż nie dostaliśmy wiadomości, trzeba udać się na wspomnianą stronę, po czym przejść do opcji Manage your account, a następnie kliknąć link Forgot password? i ponownie wprowadzić adres e-mailowy i nick.
W przypadku polskich graczy wielokrotnie zdarzało się, że informacja zwrotna nie dochodziła w ogóle na adresy mailowe zarejestrowane w domenie krajowej. Dlatego rozsądnym wyjściem jest założenie czasowego konta, np. w yahoo.com czy lycos.com. Wiadomości z hasłem do konta dochodzą na takie konta mailowe zdecydowanie szybciej i pewniej.
Od niedawna możliwa jest także zmiana nicka w grze. Dokonuje się tego na stronie http://login.americasarmy.com/, wybierając opcję Manage my account. Musimy załogować się podając stary nick i hasło, po czym wśród dostępnych opcji znajduje się ta, której wybranie umożliwia dokonanie zmian. Uwaga – zmieniając nick zdobyty Honor i statystyki gracza są przenoszone na nowego nicka. Stary nick natychmiast po zwolnieniu może być wykorzystany przez innego gracza. Zmiany nicka można dokonać raz na 24 godziny.
Zanim rozpoczniemy właściwą grę, musimy ukończyć cztery szkolenia podstawowe. Są to: podstawowe szkolenie strzeleckie (Basic Rifle Marksmanship), kurs przeszkód terenowych (Eagle Tower Course Training ), kurs obsługi broni (Weapons Familiarization) i kurs walki w pomieszczeniach (MOUT - Shoot House).


Podstawowe szkolenie strzeleckie jest ze szczegółami omówione w innym artykule (dział szkolenia, artykuł Szkolenie snajperskie). Tu powiem tylko, że do przejścia go na poziomie podstawowym wystarcza zaliczenie trafienie 23 z 40 możliwych celów, natomiast do odblokowania zaawansowanego szkolenia snajperskiego (Advanced Marksmanship) konieczne jest trafienie co najmniej 36 celów. Szkolenie to można powtarzać w dowolnej chwili.Drugie szkolenie to kurs przeszkód terenowych, mający nauczyć nas poruszania się w grze. Składa się z kliku przeszkód naziemnych oraz ćwiczeń na wieży które musimy pokonać w wyznaczonym czasie. Szkolenie to nie powinno sprawiać większych trudności, jeśli będziemy pamiętać o tym, by poruszać się za zieloną strzałką. Na pokonanie całego toru przeszkód mamy 1:30 sekund. To w zupełności wystarcza, zwłaszcza jeśli na niektórych odcinkach będziemy biec (standardowo szybkie, dwukrotne naciśnięcie klawisza W). W przypadku udanego pokonania przeszkody drill sergeant będzie mówił „Hooah!”, „Outstanding job!” albo „Good job!”. Jeśli któraś z nie zaliczmy przejścia którejś z przeszkód, usłyszymy „That may be your way but it's not the Army way" albo „That's not the standard soldier, go back and do it again".


Trzecie szkolenie to krótki kurs obsługi broni używanej przez US Army. Polega ono na oddaniu kilku strzałów z pistoletu M9 - I stanowisko, M249 - II stanowisko, M203, AT4 oraz BDM - stanowisko 3. Poziom trudności kursu nie jest wysoki, problemy mogą się pojawić przy ostatnim stanowisku 3 i odnalezieniu 2 ostatnich celów. Poniższy obrazek w powiększeniu pokazuje rozmieszczenie punktów 2 i 3, które należy ostrzelać : AT4 - czerwony kwadrat oraz BDM - niebieski.Czwarte szkolenie to symulowana walka w pomieszczeniach, będąca wstępem do walki na mapie MOUT - jego szczegółowy opis znajduje się w następującym artykule.

Po zakończeniu wszystkich szkoleń pojawia się rezultat i pytanie, czy chcemy wysłać nasz wynik do serwera gry, w celu zapisania go. Dopiero ukończenie tych czterech szkoleń umożliwia nam dostęp do gry w sieci, w której przeciwnicy sterowani są przez innych graczy.


W grze (wersja 2.8.3.1) znajduje się jeszcze 7 innych szkoleń. O pierwszym już wspomniałem, to szkolenie snajperskie. Drugie szkolenie to trening spadochronowy, którego zaliczenie odblokowuje nam możliwość gry na mapach Rangers i Airborne. Opis jego przejścia znajduje się w dziale Taktyka, w artykule Szkolenie spadochronowe. Trzecim szkoleniem jest szkolenie medyczne, dzięki któremu w czasie gry będziemy mogli wybierać medyka. Czwarte szkolenie to szkolenie sił specjalnych po którego odbyciu będziemy mogli grać postacią SF - składa się ono z dwóch etapów - pierwszy to pisemny test a drugi praktyczny egzamin w terenie. Ostatnie 3 szkolenia wprowadziła wersja 2.7 są nimi : szkolenie kierowcy, szkolenie obsługi systemu CROWS oraz szkolenie obsługi wyrzutni CROWS.
Uwaga: Czasami zdarza się, że nie można zapisać zaliczonych szkoleń na serwerze. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, niż spróbować jeszcze raz. Normalny czas zapisu nie powinien przekroczyć góra minuty.

Gra w Sieci
Po zakończeniu szkolenia podstawowego możemy dołączyć do gry w Sieci. Najprościej zrobić to korzystając z przeglądarek serwerów wbudowanych w grę. Są nimi AA Browser (domyślna) oraz Gamespy - ich zmiany możemy dokonywać w zakładce Settings - Game - Browser. AA Browser posiada bogatszy zakres opcji jednak cierpi na przypadłości związane z komunikacją z bazą serwerów AAMBS (objawia się to komunikatem : Internet servers failure. Failed to connect AA Serwer master browser). Nie pozostaje w tym przypadku nic innego do zrobienia jak tylko przełączyć się na prostszą ale bardziej niezawodną wyszukiwarkę Gamespy. Aby uzyskać listę serwerów wystarczy kliknięcie w zakładkę AA Browser w menu głównym. Odnalezione serwery pojawią się w okienku przeglądarki. Widoczna jest tam nazwa serwera, ping do niego, mapa na jakiej aktualnie toczy się gra. Użytkownik może segregować serwery według kilku kryteriów, takich jak nazwa mapy, ping, itd.

Jeśli serwer, z którym chcemy się połączyć jest zabezpieczony znanym nam hasłem, konieczne jest jego podanie. Podłączenie się do serwerów zabezpieczonych hasłem opisane jest w artykule "Łączenie się z serwerami zabezpieczonymi hasłem" znajdującym się w dziale Inne.

Uwaga: Począwszy od wersji 1.9 zdecydowana większość serwerów, w tym wszystkie serwery oficjalne, na których zdobywa się punkty Honoru, zabezpieczona jest programem antycheaterskim PunkBuster. Przed połączeniem się z takim serwerem konieczne jest zaznaczenie opcji "Enable Punkbuster", widocznej w zakładce AA Browser, Internet w dolnej części ekranu (screen poniżej).


Po połączeniu się z serwerem i wybraniu PREFEROWANEJ strony, musimy poczekać do zakończenia aktualnie rozgrywanej rundy. Czas pozostały do zakończenia rundy wyświetlany jest w prawym, górnym rogu ekranu. Oczywiście, runda może zakończyć się wcześniej poprzez zlikwidowanie wszystkich żołnierzy którejś ze stron lub wypełnienie celów zadania.

Oczywiście, przeglądarka wbudowana w grę to zaledwie jeden z wielu programów, które można wykorzystać do łączenia się z serwerami. Najbardziej popularny spośród nich to chyba All Seeing Eye, który można pobrać z witryny http://www.udpsoft.com/eye. To niezwykle rozbudowane narzędzie, pozwalające w łatwy sposób połączyć się z wybranym serwerem.

Honor
Jedną z czołowych wartości, wyznawanych w US Army, jest honor. Jego odzwierciedleniem w grze są punkty Honoru, widoczne na ekranie gry po lewej stronie nicka żołnierza, po naciśnięciu klawisza F1.
Więcej informacji o Honorze znajduje się w artykule Honor i Wskaźnik Efektywności Bojowej, umieszczonym w dziale Inne.

Niektóre serwery zawierają pewne ograniczenia, uniemożliwiające dostęp do nich graczom o zbyt niskim lub zbyt wysokim Honorze. Przykładowo, większość serwerów oficjalnych dopuszczała niegdyś użytkowników o Honorze większym lub równym 9. Serwery noszące oznaczenie Retraining, wpuszczały jedynie graczy o Honorze mniejszym od 9. Jeszcze inne serwery, noszące w nazwie słowo Advanced, były przeznaczone dla graczy o Honorze równym lub większym od 20. Od ukazania się wersji 1.9 wymogi te zniesiono, lecz bardzo możliwe, że zostaną one wkrótce przywrócone.

Wskaźnik Efektywności Bojowej – CEM (Combat Effectiveness Meter)
Pasek, widoczny po prawej stronie sylwetki żołnierza w prawym dolnym rogu ekranu gry to Wskaźnik Efektywności Bojowej. Żołnierz strzela tym celniej, im wyższy jest jego poziom. Dokładne omówienie wskaźnika i jego roli w grze znajduje się w artykule Honor i Wskaźnik Efektywności Bojowej, umieszczonym w dziale Inne.

Inne zagadnienia
Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą America’s Army: Operations przydatne mogą okazać się następujące artykuły:

Opis komend konsoli gry
System modyfikatorów celowania
Bindowanie wiadomości
Optymalizacja działania gry
Votekick w pytaniach i odpowiedziach
Poradnik gry zespołowej
Klawiszologia


W przypadku wystąpienia jakichś problemów, zawsze pozostaje jeszcze forum Szukam Pomocy tej strony lub oficjalne forum pomocy technicznej gry (anglojęzyczne).

Inkub

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%