Inwazja na Grenadę

2009-08-13 22:05:20

Grenada - państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim

 

Chronologia


Bishop Maurice Rupert (ur. 29 maja 1944 - zm. 19 października 1983)

13 marca 1979 r. Grenada
Po uzyskaniu niepodległości przez Grenadę doszło do zamachu stanu pod dowództwem Maurice'a Bishopa, który objął władzę w Grenadzie ustanawiając marksistowsko-leninowski rząd, który od razu nawiązał współpracę z Związkiem Radzieckim, Kubą oraz antyamerykańskimi państwami arabskimi. Pod rządami Bishop'a Grenada dzięki pomocy ZSRR rozwinęła swoją armię.
Rozpoczęto konstrukcję międzynarodowego lotniska w Point Salines. Władze Grenady zapewniały, że miało ono przyjmować komercyjne loty turystyczne. Jednak lotnisko miało służyć jako baza przenosząca zapasy dla ich oddziałów w Afryce dla Kubańczyków a dla Sowietów zaś jako przystanek paliwowy w drodze do Nikaragui. Do budowy lotniska przyczyniły sie również kraje takie jak: Irak, Libia, Syria oraz Algieria.

1980 r.
Stosunki Grenady ze Stanami Zjednoczonymi pogarszały się coraz bardziej, a owocniejsza stała się współpraca Bishopa z ZSRR. Sowieci otrzymali pozwolenie na lądowanie ich samolotów zwiadowczych dalekiego zasięgu Tu-95 na nowym lotnisku, kiedy tylko zostanie wybudowane

1981 r.
Bishop został poinformowany, że jego powiązania z Kubą stanowią zagrożenie dla pokoju w regionie Karaibów. Grenada została oskarżona przez Rząd Amerykański o budowanie ośrodków, które zapewniały wzrost znaczenia militarnego państw komunistycznych, oraz o udział w transporcie broni dla partyzantów w Ameryce Środkowej.

1982 r.
ZSRR podarowało Grenadzie długoterminowy kredyt finansowy na budowę stacji naziemnej, która miała być połączona z sowieckim satelitą komunikacyjnym. Działania te zaniepokoiły administrację prezydenta Reagana, co zaowocowało nałożeniem na Grenadę sankcji ekonomicznych.


1983 r.
"NJM" (New JEWEL Movement - partia, której Bishop był liderem) rozpadła się na dwie frakcje. Frakcja Bishopa była niezadowolona z postępów i chciała nawiązania bliższych stosunków z Zachodem. Druga, której przewodził zastępca premiera - Bernard Coard, deklarowała zamiary przyspieszenia konwersji kraju w model komunistyczny.


Plan inwazji

 

Organizacja Państw Wschodnich Karaibów zaapelowała do Stanów Zjednoczonych, o pomoc wojskową. Na Grenadzie przebywało ponad 200 amerykańskich studentów, uczących na Uniwersytecie św. Jerzego. Departament Stanu USA poprosił o zezwolenie na ewakuację studentów i obcokrajowców. Odmowa ewakuacji ze strony junty, została uznana jako powód do podjęcia działań militarnych.


 

Od czasu wojny wietnamskiej armia amerykańska nie prowadziła żadnych tak poważnych operacji. W działaniach wzięło udział 7 000 żołnierzy Stanów Zjednoczonych oraz kolejnych 300 w ramach OECS. Przeciwko sobie mieli 1 500 słabo uzbrojonych żołnierzy Ludowej Armii Rewolucyjnej oraz grupę 722 wojskowych techników z Kuby. Oddziały interwencyjne napotkały na stosunkowo silny opór żołnierzy Ludowej Armii Rewolucyjnej i oddziałów kubańskich. Amerykanie przeprowadzili desant na stare oraz nowe lotnisko w Point Salines oraz uwolnili Gubernatora Generalnego Grenady - Paula Scoona. Około 19 na plażach wylądowali Marines z ciężkim sprzętem. Amerykańscy oficerowie nie dają sobie rady ze świetnie znającymi teren niedużymi grupkami obrońców. Przez całą noc aż do południa następnego dnia trwały walki z niedobitkami grenadyjskiej armii. Bilans strat wynosi 19 zabitych oraz 116 rannych żołnierzy amerykańskich. Grenada straciła: 45 żołnierzy zabitych, co najmniej 24 zabitych cywilów i dalszych 358 rannych. Zginęło również 25 kubańskich wojskowych, 59 było rannych, natomiast 638 wzięto do niewoli.


75 Pułk US Army Rangers podczas desantu nad Grenadą - zdjęcie Wikipedia

 

opracowanie na podstawie materiałów Wikipedii : Hellboy

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%