Jak zacząć w AA3

2009-08-12 18:48:40
Artykuł opisujący rozpoczęcie rozgrywki w America's Army z serii 2.8.x znajdziesz pod następującym linkiem.
WSTĘP

race nad kontynuacją święcącej triumfy serii America's Army rozpoczęły się w 2007 roku. Ich owocem było wydanie w dniu 17 czerwca 2009 roku AA3. W nowej grze zastosowano bardziej zaawansowany niż w poprzedniej wersji silnik, mianowicie Unreal 3. Nowa wersja gry została opracowana ze ścisłą współpraca wojskowych - ruchy postaci zostały opracowane dzięki zastosowaniu techniki motion capture a w roli modeli wystąpili żołnierze sił specjalnych SF. W AA3 umożliwiono graczom rozwój własnej postaci oraz wprowadzono system nagród. Twórcy zapowiadają ciągłe ulepszanie gry i implementację dodatkowych rozwiązań przez kolejne cztery lata. Projekt AA od początku swojego istnienia wzbudzał kontrowersje ze względu na oczywisty jego cel jakim jest rekrutacja młodych ludzi do wojska. Nie powinno nam to jednak przesłaniać innych uniwersalnych wartości jakie niesie ze sobą gra takich jak:  LOJALNOŚĆ, OBOWIĄZEK, SZACUNEK, SŁUŻBA, HONOR, PRAWOŚĆ, ODWAGA. AA promuje również szeroko pojęty kult armii USA oraz rozwiązania technologiczne przez nią stosowane.

 

WYMAGANIA AA3

Przed zainstalowaniem gry warto sprawdzić, czy posiadany przez nas sprzęt spełnia wymagania jakie stawia przed nim aplikacja. Odnajdziecie je w poniższej tabeli:

   Wymagania minimalne
 Wymagania optymalne
 System operacyjny
  Microsoft Windows XP SP2, Vista
 Procesor  3.0+ GHz jeden rdzeń 2.4+ GHz podwójny / poczwórny rdzeń
 Pamięć RAM
1 GB
2 GB
 Karta graficzna
zgodna z Direct X 9.0c, obsługująca sprzętowo Pixel Shader 3.0 z 256MB RAM (NVIDIA 6600 albo lepsza/ATI X1300 albo lepsza zgodna z Direct X 9.0c, obsługująca sprzętowo Pixel Shader 3.0 z 512MB RAM (NVIDIA 7950 albo lepsza/ATI X1950 albo lepsza
 Karta muzyczna
karta kompatybilna z Direct X 9.0c
karta kompatybilna z Creative EAX 4.0 (Audigy 2, seria X-Fi)
Miejsce na dysku
5 GB wolnego miejsca 
 Sieć  stały dostęp do internetu

 

ŚCIĄGNIĘCIE I INSTALACJA AA3

Z końcem roku 2011 zdecydowano o prowadzeniu dystrybucji AA3 jedynie za pomocą popularnej wśród graczy platformy Steam firmy Valve. Pełny opis platformy Steam oraz instalacji gry za jej pomocą znajdziesz w tym artykule.

 

TWORZENIE LOGINU I HASŁA DO GRY

Po zainstalowaniu gry i jej uruchomieniu naszym oczom pokaże się plansza powitalna. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest stworzenie sobie konta do gry. Opis tej procedury znajdziecie w ramce poniżej:

Klikamy w przycisk Create new account -  wybieramy nazwę dla naszego żołnierza oraz wygląd jego twarzy, kończymy klikając przycisk FINISH.
UWAGA: Nazwa żołnierza musi być unikalna, zawierać tylko znaki alfanumeryczne (od 3 do 15, nie może posiadać spacji).

 

SZKOLENIA

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał naszego żołnierza oraz sprzętu US Army należy przejść cykl szkoleń podstawowych (bez ich ukończenia możesz rozpocząć rozgrywkę jednak będziesz miał do dyspozycji tylko podstawową broń). Poniżej znajdziesz krótkie opisy i charakterystykę każdego z nich, właściwe poradniki odnośnie sposobu przejścia każdego szkolenia znajdziesz w dziale Szkolenia AA3. Do opisu poszczególnego treningu możesz też trafić klikając w miniaturkę umieszczoną po lewej stronie od jego charakterystyki.

 

 

Pierwszy z treningów nosi nazwę Fit to Win i jest kursem przeszkód terenowych mającym na celu nauczenia nas podstawowych zagadnień związanych z poruszaniem się w grze. Dla doświadczonego wojaka nie będzie on specjalnym wyzwaniem pomimo, iż odbywa się on na czas. Należy pamiętać aby poruszać się zgodnie z wskazówkami widocznymi na ekranie korzystając z podpowiedzi odnośnie użycia odpowiednich klawiszy akcji.

 

 

 

Teraz przyszedł czas na podstawowe szkolenie strzeleckie podczas, którego przyjdzie nam zaznajomić się z obsługą karabinu M16. Podczas treningu zostanie Ci zaprezentowane 40 tarcz, do przejścia go na poziomie podstawowym wystarcza zaliczenie trafienie 23 z 40 możliwych celów, aby zdobyć odznakę Sharpshootera musisz ustrzelić zaś 30 tarcz, poziom eksperta wymaga trafienia minimum 36 celów. Warto na potrzeby tego treningu obniżyć czułość swojej myszki.

 

 

 

Trzecie szkolenie to kurs obsługi broni używanej przez US Army. Przyjdzie nam zaznajomić się z obsługą granatnika M320, ciężkiego karabinu SAW oraz rzucania granatu M67. Każda z 3 faz treningu rozpoczyna się od rozmowy z sierżantem oraz wzięcia broni. Przed przystąpieniem do właściwej kwalifikacji radzimy oddać kilku serii/rzutów próbnych. Po zaliczeniu wszystkich 3 stacji należy udać się do SFC Cal.

 

 

 

Przedostatnie szkolenie to kurs sanitariusza polowego. Odbywa się ono w zamkniętym zaciemnionym pomieszczeniu. Przed tobą leży fantom zwany pieszczotliwie przez wykładowcę Simmanem. Po wysłuchaniu informacji o pierwszej pomocy oraz filmu z prawdziwym bohaterem Armii USA możemy przystąpić do ćwiczeń praktycznych. Szkolenie sprawdzi Twoją znajomość 4 najbardziej typowych obrażeń występujących na polu walki.

 

 

 

Ostatnie szkolenie to MOUT Course czyli praktyka działań militarnych w terenie zurbanizowanym. Ćwiczenie składać się będzie z dwóch etapów. Pierwszy rozegra się pośród ustawionych kontenerów, gdzie czekają na Was różne zadania. Drugim etapem jest Shoothouse. W skrócie jest to makieta budynku składająca się z wielu pomieszczeń, przejść, drzwi, schodów etc. Twoim celem jest unieszkodliwienie makiet żołnierzy sił nieprzyjaciela w jak najkrótszym czasie.

 

 

SPECJALNOŚCI

Oprócz wcześniej opisanych szkoleń podstawowych w grze istnieją również specjalności oddziałów piechoty tzw. MOSy. Każda ze specjalności posiada własny dedykowany jej trening, które odblokowujemy wydając wcześniej zgromadzone podczas rozgrywki na serwerach punkty doświadczenia. Koszt odblokowania jednej specjalności to 25 punktów. Na chwilę obecną w AA3 znajdziemy 4 specjalności, które zostały krótko scharakteryzowane poniżej. Tak samo jak w przypadku szkoleń, właściwe opisy przejścia znajdziecie w dziale Szkolenia AA3.

UWAGA : wszystkie 4 specjalności występują w grze w stopniu I (tier 1), dodatkowe stopnie i specjalności mają zostać dodane do gry w przyszłości w miarę jej rozwoju.


Strzelec Zaawansowany stopień I: Szkolenie skupia się na wykryciu oraz zwalczaniu przeciwnika na bliskiej odległości. Traf różnokolorowe kształty techniką dubletu. Podczas oceniana brana jest pod uwagę celność oraz całkowity czas spędzony poza osłoną. Zaliczenie tej specjalności odblokowuje nam możliwość użycia M4A1 MWS jest krótkolufowym wariantem M16A1. Umożliwia on strzelanie w trybie pół- jak i automatycznym. Najlepiej sprawdza się w działaniach CQB.

 

Strzelec Automatyczny stopień I: Magazynek typu softbag mieszczący 100 naboi jest lżejszą, mniejszą i cichszą alternatywą w stosunku do podstawowej wersji magazynka do M249 mieszczącej 200 naboi. Umożliwia on zwiększoną kontrolę nad bronią kosztem skróconego czasu prowadzenia ostrzału. W związku z ograniczoną ilością amunicji nie posiada on przeważnie pocisków smugowych. Ogień osłaniający: Szkolenie skupia się na hamowaniu celów oraz kontrolą nad amunicją. Musisz powstrzymywać przeciwnika tak długo, jak to tylko możliwe. Pod ocenę brany jest czas przez jaki strzelec jest w stanie powstrzymać grupy przeciwników oraz zwalczać pojedyncze cele.

 

Grenadier stopień I: Pocisk dymny kalibru 40mm, typ M714 to poddźwiękowy marker wystrzelany na odległość o wiele większa niż ta podczas rzutu jego odpowiednika w postaci granatu ręcznego. Najczęściej stosowany w celu zapewnienia zasłony dymnej oraz sygnalizacji umożliwia drużynie zwiększoną elastyczność w poruszaniu się i komunikowaniu. Ostrzał w ruchu: Szkolenie skupia się na zastosowaniu pocisków w celu tworzenia zasłony dymnej oraz zwiększeniu biegłości w posługiwaniu się platformą M16A1/M320. Podczas oceniania brana jest efektywny obszar trafień z M320 oraz celność dubletów przy użyciu M16.

 

Strzelec Wyborowy stopień I: Celownik optyczny ACOG RCO x4 w połączeniu ze zmodyfikowanym karabinem M16 DMR umożliwia strzelcowi wyborowemu kontrolę nad martwą strefą obejmującą odległość od 300 do 1000 metrów. Wykorzystuje on światłowód umieszczony wzdłuż górnej części celownika w celu wyświetlenia siatki w postaci czerwonej kropki. Cele na dalekim dystansie: Szkolenie skupia się na prowadzeniu precyzyjnego ostrzału celów znajdujących się na odległości powyżej 300 metrów podczas leżenia na brzuchu, bez podparcia. Podczas oceniania brana jest skuteczność zwalczania celów na większych odległościach. Trzy obszary trafień – głowa, tułów oraz środek masy odpowiadają różnej ilości punktów.

 

OSIĄGNIĘCIA

Nasza postać w miarę upływu rozgrywki zdobywa różnego rodzaju osiągnięcia. Są one dostępne zarówno dla trybu szkolenia, jak dla trybu wieloosobowego. W AA3 występują 3 typy osiągnięć. Pierwszy z nich to monety - dostępne wyłącznie w trybie wieloosobowym, nagradzane z rundy na rundę. Można je zdobyć wielokrotnie, a ich ilość jest zliczana. Nagradzamy nimi za takie czynności jak zdobycie określonej liczby celów, wyleczenia określonej liczby towarzyszy jako sanitariusz itp.

Kolejny typ osiągnięć to wstążki. Znajdują się one pomiędzy monetami, a medalami. Odnoszą się do ogólnego zaangażowania lub pojedynczych wydarzeń. Można zdobyć je za ogólną ilość godzin spędzonych na polu walki, wygrane na wszystkich mapach, bycie weteranem AA2 itp.

Ostatnim rodzajem są medale. Gracz może zdobyć je tylko raz. Jest nimi nagradzany za specjalne akcje i nadzwyczajną służbę, czyli np. perfekcję w szkoleniu, doświadczenie bojowe we wszystkich rolach itp.

Szczegółowy opis wszystkich dostępnych osiągnięć znajdziesz w osobnym artykule z działu Inne AA3.

 

PUNKTACJA

W chwili obecnej dzięki uprzejmości weterana AA [PL]_Przemooo na naszym forum opracowywana jest dopiero lista związana z punktacją w grze.

 

GRA W SIECI

Po zakończeniu szkolenia podstawowego możemy bez przeszkód przystąpić do rozgrywki w sieci. Udajmy się w tym celu do zakładki MULTIPLAYER - INTERNET, teraz musimy odczekać chwilę aby wczytana została cała lista. Po zakończeniu tego procesu możemy posegregować serwery po wartości ping (klik w napis PING) dzięki czemu odnajdziemy serwer z najmniejszymi opóźnieniami. Warto również zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych ikon w przeglądarce szczególnie w odniesieniu do serwerów honorowych na których możemy zdobywać punkty doświadczenia.

serwer zabezpieczony hasłem serwer oficjalny umożliwiający zdobywanie punktów honoru
serwer posiadający włączoną funkcję VOIP serwer w trybie turniejowym
serwer chroniony programem Punkbuster

 


Nowa wyszukiwarka serwerów - proszę zwrócić uwagę na zaznaczenie opcji "Enable Punkbuster", w górnej części przeglądarki

Po połączeniu się z serwerem i wybraniu PREFEROWANEJ strony, musimy poczekać do zakończenia aktualnie rozgrywanej rundy. Czas pozostały do zakończenia rundy wyświetlany jest w prawym, górnym rogu ekranu. Oczywiście, runda może zakończyć się wcześniej poprzez zlikwidowanie wszystkich żołnierzy którejś ze stron lub wypełnienie celów zadania. Po zakończeniu trwającej rundy będziemy również w stanie wybrać swoją specjalność.

 

WARTOŚCI LDRSHIP

Tak samo jak w przypadku wersji 2.8.x gry podstawową wartością w grze jest honor. Nowością jest jednak wprowadzenie szeregu nowych wartości takich jak :  LOJALNOŚĆ, OBOWIĄZEK, SZACUNEK, SŁUŻBA,  PRAWOŚĆ, ODWAGA. Wszystkie decyzje gracza podczas rozgrywki będą miały swoje odzwierciedlenie w rozwoju naszej postaci tak aby promować współdziałanie graczy. Więcej informacji o wartościach LDRSHIP znajduje się w artykule Rozwój postaci, umieszczonym w dziale Inne AA3.

 

INNE ZAGADNIENIA


Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z AA3 przydatne mogą okazać się następujące artykuły:


Rozwój postaci w AA3
Tryby rozgrywki
Klawiszologia

W przypadku wystąpienia jakichś problemów oraz dodatkowych pytań, zapraszamy na nasze forum Szukam pomocy AA3. Proszę jednak pamiętać, żeby przed zadaniem pytania użyć funkcji szukaj aby sprawdzić czy dany temat nie był przypadkiem już wcześniej poruszany.

Gargamel

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%