AmericaArmy.pl

Karabinek wyborowy WSS Wintorez

2009-08-25 21:36:02

WSS Wintorez widok z prawej strony.WSS to wyborowy karabinek samopowtarzalny (Wintowka Specialnaja Snajperskaja), zaprojektowany z myślą o operacjach specjalnych i wykorzystaniu go przez członków grup specjalnych. Konstrukcję broni opracowano w Instytucie WSS Wintorez widok z lewej strony.Mechaniki Precyzyjnej w Iżewsku, w zespole pod kierownictwem Petra Serdjukowa. Broń zastąpiła wyposażone w tłumiki dźwięku rozmaite wersje karabinów AK i AKM w licznych rozmaitych oddziałach specjalnych (SpecNaz) początkowo Związku Radzieckiego, a następnie Rosji – znajduje się na wyposażeniu zarówno oddziałów ściśle wojskowych, jak i oddziałów milicji oraz wewnętrznych służb bezpieczeństwa.
Broń działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych powstałych po wystrzale przez boczny otwór w lufie, ryglowanie za pomocą sześciu rygli następuje poprzez obrót zamka, wykonanego w całości ze stali. Długi przewód gazowy znajduje się nad lufą. Cały zespół zamka i suwadło pochodzą bezpośrednio z pistoletu maszynowego MA. Bezpiecznik i rączka przeładowania nie różnią się od tych znanych z AK, natomiast całkowicie nowym rozwiązaniem jest selektor rodzaju ognia, umieszczony wewnątrz osłony spustu, bezpośrednio za spustem w postaci dwupołożeniowego przełącznika. Broń może prowadzić ogień pojedynczy lub seryjny.
Broń zasilana jest z plastikowego magazynka o pojemności 10 lub 20 nabojów.
Karabinek ma krótkie łoże oraz chwyt pistoletowy połączony z kolbą stałą. Łoże wykonane jest z plastiku, natomiast wzmocniona kolba i chwyt z drewna. Kolba wyposażona jest w gumową poduszkę. Kolba może być odłączona od broni do składowania lub przenoszenia broni.
Broń wyposażona jest w wyciszoną lufę z dwukomorowym tłumikiem dźwięku. W czasie strzału gazy prochowe przepływają poprzez otworki w ściankach lufy do pierwszej komory, a potem poprzez liczne przegrody, rozprężając się do tego stopnia, że w chwili wylotu z lufy mają stosunkowo niską temperaturę i ciśnienie. Na lufie wyraźnie widoczne są otworki prowadzące do tłumika, będącego integralną częścią broni. Możliwe jest jego odłączenie do konserwacji lub przechowywania broni, jednak strzelanie z karabinka z odłączonym tłumikiem nie jest zalecane.
Broń wyposażona jest we wspornik umożliwiający przyłączanie standardowych rosyjskich celowników optycznych i optoelektronicznych, umieszczony po lewej stronie komory zamkowej. Najczęściej wykorzystywany jest stary, sprawdzony celownik optyczny PSO-1 o powiększeniu 4x, przystosowany do broni strzelającej amunicją 9x39. Karabinek wyposażony jest także w zapasowe mechaniczne przyrządy celownicze, składające się z muszki na lufie i celownika przeziernego z nastawą odległości (do 400 metrów) umieszczonego przed chwytem.
Integralnym składnikiem WSS jest amunicja, opracowana specjalnie do tego karabinka. Nabój 9x39 oznaczony jest symbolem SP5 (w wersji normalnej) lub SP6 (w wersji przeciwpancernej). Opracowanie nowej amunicji stało się konieczne ze względu na pożądaną przez zespół konstrukcyjny niską prędkość wylotową pocisku, wynoszącą poniżej 290 metrów na sekundę i jednocześnie konieczność neutralizacji celów osłoniętych pancerzem osobistym. Nabój opracowano na podstawie znanego naboju pośredniego 7,62x39 wzór 1943, dostosowując go do pocisku o kalibrze 9 mm o wadze około 16 gramów. Naboje w wersji SP6 mają rdzeń z utwardzonej stali, zdolny – według twierdzeń producenta – przebić większość rodzajów współcześnie używanych kamizelek kuloodpornych na odległości rzędu 300-400 metrów.
Broń była i jest szeroko wykorzystywana przez jednostki armii rosyjskiej w walkach w Czeczenii, cieszy się dużym uznaniem użytkowników ze względu na cichy strzał i duże obrażenia zadawane ciężkim pociskiem.

Kaliber: 9 mm
Nabój: 9x39 SP5 lub SP6
Typ i zasada działania: samopowtarzalny, odprowadzanie części gazów prochowych z lufy
Długość broni: 894 mm
Masa broni: bez amunicji 2,6 kg (3,41 kg z zamontowanym celownikiem optycznym PSO-1 i z magazynkiem)
Długość lufy: 200 mm
Zasilanie: magazynki pudełkowe o pojemności 10 lub 20 nabojów
Prędkość początkowa pocisku: poniżej 290 metrów na sekundę
Producent: Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Iżewsku

Na podstawie książki Karabiny wyborowe Iana V. Hogga i witryny http://world.guns.ru opracował: Inkub

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%