M 136 AT4

2009-08-25 21:38:51

AT4 to lekka broń antyczołgowa (LAW -Light AntiTank Weapon) dla piechoty Stanów Zjednoczonych stworzona pod koniec lat 80. Zastąpiła ona wysłużonego M72 LAW, który nie spełniał już oczekiwań na pojawiające się nowocześniejsze ulepszone pancerze.

Dane takt - tech:
A. Wyrzutnia
Długość 1,020 m
Waga 6,7kg
Celownik znaczniki co 50m

B. Głowica
Kaliber 84mm
Prędkość początkowa 290m/s
Minimalny zasięg :
Szkoleniowy 30m
Bojowy 10m
Uzbrojenie głowicy po10m
Maksymalny zasięg 2100m
Maksymalny efektywny zasięg 300m (celownik skalowany do 550m)
Głębokość penetracji 360mm
Sprawność mechaniczna wyrzutni gwarantowana jest w przedziale od -40 do 60 stopni C. Sprawność bojowa zależy oczywiście od właściwego użycia pocisku w danych warunkach atmosferycznych (poprawki na temperaturę ,wilgotność, itp).

M136 pakowane są po pięć sztuk do drewnianych skrzyń, cztery skrzynie mieszczą się na standardowej palecie ładunkowej.

Oznaczenia:
Kolorowe pasy wokół wyrzutni znajdują się ok. 10cm od wylotu lufy, oznaczają one:
- czarny (wczesne modele) lub czarny z żółtym - pocisk bojowy HE
- złoty szkolny FHT
- bez oznaczeń treningowy M287 z wkładką szkolną na bazie amunicji 9x19mm- M939

Zaletą tej wyrzutni jest przebijalność pancerza (380 mm penetracji) duże pole rażenia ,celność (zasięg do 2200 metrów, efektywny ponad 250 m) wodoodporność oraz niska waga.
Główną wadą AT4 jest to, że to broń jednorazowa - po wystrzeleniu pocisku, nie można naładować kolejnego ,broń nie nadaje się już do walki.
Dlatego w armii USA ,nie ma etatowej obsługi na nią , traktowana jest jako pojedyncza amunicja przeciwczołgowa i każdy żołnierz uczy się obsługi AT4.
Przygotowanie do strzelania polega na: usunięciu tylnej zawleczki, rozłożeniu oparcia (wyrzutni o ramię strzelca), rozłożenie przyrządów celowniczych, ustawieniu odległości do celu (celownik działa na zasadzie przysłony), odbezpieczeniu wyrzutni i oddaniu strzału.
W przypadku niewypału ponownie należy wcisnąć spust, przy ponownym braku strzału wyrzutnię należy zabezpieczyć.
Istnieje możliwość przywrócenia wyrzutni do konfiguracji transportowej powtarzając czynności przygotowawcze w odwrotnej kolejności

Zasadniczo strzela się z pozycji strzeleckich: stojącej (lewa ręką na spuście, prawa trzyma pas w okolicy przedniego zaczepu), klęczącej, siedzącej i leżącej (istotne jest ułożenie ciała pod katem 90 stopni do wyrzutni celem uniknięcia obrażeń).
Aby zostać dopuszczonym do strzelania należy wykonać 11 ćwiczeń z zakresu obsługi, przygotowania wyrzutni, celowania, transportu, określania danych początkowych celu i innych procedur. Dopiero po zaliczeniu zadań można wykonać strzelanie któremu towarzyszą ostre warunki bezpieczeństwa.
Podstawowe strzelanie wykonuje się na standardowym polu tarczowym z 14 celami (pojazdy ruchome i stojące oraz bunkry) według pięciu tabeli kwalifikacyjnych określających warunki strzelania (noc, środki ochrony przed skażeniami itp.)
Do M136 w warunkach ograniczonej widoczności można zamontować standardowy celownik noktowizyjny AN/PVS-4 lub termowizyjny TWD/S-5 (HWTS/MTWS) z broni zespołowej oraz wskaźniki celu AN/PAQ-4C czy AN/PEQ-2B. Nie jest możliwe natomiast strzelanie w goglach noktowizyjnych.
W warunkach walk miejskich (MOUT) możliwe jest, jeśli nie ma alternatywy, strzelanie z pomieszczeń o minimalnych wymiarach 17x24 stopy i minimalnym wolnym polu za wyrzutnią 8 stóp (w normalnych bojowych warunkach minimalna "strefa śmierci" wynosi 5m a podczas szkolenia 100m w kącie 90 stopni). W przypadku strzelania z zakrytych pozycji wylot lufy musi mieć zapewnioną wolną średnice wokół lufy ok. 6 cali, tak aby umożliwić swobodne rozłożenie brzechw stabilizujących.
Niszczenie wyrzutni w warunkach bojowych następuje tylko na rozkaz i tylko w przypadku gdy zachodzi niebezpieczeństwo przejęcia sprzętu przez przeciwnika. M136 niszczy się wybuchowo (ćwierćfuntowy ładunek materiału wybuchowego), przez spalenie, mechanicznie przez podłożenie wyrzutni pod koła czy gąsienice lub przez odstrzelenie.
AT4 jako broń przeciwpancerna sprawdziła się po raz pierwszy podczas "pustynnej burzy" w Iraku i zdała swój egzamin następnie w Somalii, Haiti, Afganistanie i jeszcze raz w Iraku. Jeszcze długo będzie wypełniała swoje zadania.

Opracował Wolczewski

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%