Mk 12 Special Purpose Rifle

2009-08-25 21:54:38

Mk 12 Special Purpose Rifle - amerykański samopowtarzalny karabin wyborowy, wersja karabinu szturmowego M16.

HISTORIA

Karabin Mk 12 powstał na zamówienie amerykańskich jednostek specjalnych, jako broń o większym zasięgu od karabinka M4, a jednocześnie krótsza od karabinów wyborowych kalibru 7,62 mm.
Początkowo planowano zamówienie wyłącznie górnych części komory zamkowej wyposażonych w szynę Picatinny i połączenie ich z dolnymi częściami komór zamkowych wycofanych z uzbrojenia karabinów M16A1. Po standaryzacji nowego karabinu przez US Navy pod nazwą Mark 12, rozpoczęto zakupy kompletnych karabinów w firmie Precision Riflex International (PRI).
Produkowane przez PRI karabiny były wyposażane w ciężką lufę przystosowaną do wystrzeliwania pocisków nowej amunicji 5,56 x 45 mm Mk 262. Nowa amunicja ma cięższe pociski i większą zdolność obalającą.
Karabiny Mk 12 były stosowane bojowo w czasie operacji w Afganistanie i Iraku.

OPIS

Mark 12 jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy (gazy prochowe są doprowadzane bezpośrednio na suwadło, karabin nie posiada klasycznego tłoka gazowego). Ryglowanie przez obrót zamka w lewo. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Zamek zwalniany przyciskiem z lewej strony gniazda magazynka. Po prawej stronie broni ręczny dosyłacz zamka. Rękojeść przeładowania w kształcie litery T. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, po obu stronach broni. Zasilanie z dwurzędowych magazynków o pojemności 20 naboi (możliwość użycia magazynków 30 nabojowych). Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki (na składanej podstawie) i celownika przeziernikowego. Celownikiem zasadniczym jest mocowany na szynie Picatinny celownik optyczny. Mark 12 jest wyposażony w regulowany dwójnóg.

Dane techniczne:

Kaliber 5,56 mm
Nabój 5,56 x 45 mm Mk 262
Magazynek 20, 30 nabojów
Długość lufy 457 mm

Inne:

Skuteczny zasięg rażenia: 550 metrów
Maksymalny zasięg rażenia: 800 metrów
Prędkość początkowa pocisku: 948 m/s
8-mio krotny zoom optyczny

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%