AmericaArmy.pl

Oporządzenie osobiste, średni plecak ALICE

2009-08-14 17:58:15

Średni plecak systemu ALICE ze stelażem, kamuflaż woodland. Hełm systemu PASGT z doskonale widocznymi Historia oporządzenia osobistego armii USA jest na tyle długa, że w ramach tego artykułu skoncentruję się jedynie na tych elementach, które widoczne są w grze.
Po zakończeniu konfliktu w Wietnamie, armia zajęła się modernizacją właściwie każdego elementu wyposażenia żołnierza, czerpiąc z doświadczeń uzyskanych na polu walki. Jedną z większych zmian było wprowadzenie nowego oporządzenia osobistego, które nazwano ALICE (skrót od All Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment, czyli lekkie oporządzenie osobiste ogólnego zastosowania).
Próby z nylonem w roli podstawowego materiału, z którego miałby być wykonany system oporządzenia, prowadzono od połowy lat 60. Były one na tyle pomyślne, że zdecydowano o zastosowaniu go w oporządzeniu całych sił lądowych. W rezultacie prowadzonych badań i wprowadzonych ulepszeń do istniejących modeli oporządzenia, w 1974 roku przyjęto na wyposażenie system ALICE. W jednostkach zaczął się on pojawiać rok później, choć już pod koniec 1974 roku niektóre oddziały otrzymały pewne elementy, jak na przykład ładownice na 30-nabojowe magazynki do M16. Rozłożenie ekwipunku i wyposażenie nie zmieniło się w stosunku do wcześniejszych systemów, podobnie jak wcześniej ekwipunek bojowy był umocowany na pasie i szelkach, natomiast wyposażenie osobiste w plecaku.
Wskutek doświadczeń wojny wietnamskiej wprowadzono plecak zdolny pomieścić całe wyposażenie żołnierza, ma on dwie wielkości – średnią i dużą, przy czym torbę średniej wielkości można przenosić zarówno na metalowym stelażu, jak i bez niego.
Wszystkie elementy systemu ALICE są wykonane z nylonu w kolorze olive green lub z zielonego plastyku. W grze najbardziej widocznym elementem wyposażenia jest plecak. Jest to plecak ALICE średniej wielkości. Jego pasy nośne są miękko wyściełane, mają łatwo odpinające się klamry i można je przypinać albo do stelaża, albo bezpośrednio do worka plecaka. Stelaż wykonany jest z rurek aluminiowych wzmocnionych za pomocą płaskich poziomych i pionowych wsporników, w dolnej części jest wyposażony w szeroki pas parciany, chroniący biodra i dół pleców żołnierza przed otarciami i obiciami. Na początku lat osiemdziesiątych wprowadzono nową ramę, oznaczoną symbolem LC-2. Od poprzedniej różniła się malowaniem na kolor oliwkowozielony i kilkoma drobnymi ulepszeniami.
W ostatnich latach duży plecak ALICE został zastąpiony plecakiem FPLIF (Field Pack, Large, Internal Frame, czyli duży plecak bojowy z wewnętrznym stelażem), elementem nowego systemu oporządzenia osobistego IIFS (Integrated Individual Fightning System, czyli zintegrowany osobisty system bojowy), w skład którego wchodzi PASGT (hełm PASGT i kamizelka przeciwodłamkowa PASGT), a także kamizelka ITLBV (Individual Tactical Load Bering Vest, czyli osobista, taktyczna kamizelka nośna). Kamizelka nośna ITLBV zastąpiła odpowiednie elementy wyposażenia ALICE.
Kamizelka nośna ITLBV pierwszego typu w kamuflażu woodland.ITLBV jest wykonana z kevlaru i nylonu w kolorze oliwkowozielonym lub w kamuflażu „woodland”. Składa się z wyścielanych gąbką, szerokich pasów i przednich paneli nośnych, zapinanych na łatwe do rozpięcia klamry. Każdy z paneli nośnych zawiera dwie kieszonki na magazynki do M16 (jedna na jeden magazynek, druga mieści dwa magazynki), a także dolną kieszeń na granat. Są one zapinane na zatrzaski i rzepy. Do kamizelki podłącza się pas ALICE, a także rozmaite inne elementy wyposażenia, jak – przykładowo - torby patrolowe. Nowa wersja tej kamizelki, produkowana od ośmiu lat, w panelach wykorzystuje siatkowy materiał nylonowy, a kieszonki na magazynki są wszyte pod lekkim skosem w stosunku do osi pionowej, co ułatwia wyciąganie ich zawartości. Nosi ona nazwę Enhanced LBV lub LBV II.

Na podstawie książek Amerykański ekwipunek bojowy 1910-1988 i The American Soldier, a także informacji własnych, opracował: Inkub

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%