Pocisk JAVELIN

2009-08-25 21:56:59

 

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany przeznaczony dla sił lekkich. W latach 80. w armii amerykańskiej zauważono potrzebę zastąpienia przestarzałego już wtedy pocisku Dragon. Wymagania taktyczno-techniczne ogłoszono w 1988 roku. W 1989 podpisano kontrakt z firmą Raytheon/Lockheed Martin. Prototyp ukończono w 1993 roku. W 1997 skierowano Javelina do produkcji seryjnej.

Javelin składa się z dwóch zespołów: pocisku zamkniętego fabrycznie w hermetycznym kontenerze, oraz wyrzutni-celownika. Wyrzutnia ma celownik termowizyjny działający w paśmie 8-12 um. Bateria wewnętrzna celownika wystarcza na ok. 4 godziny pracy.

Sam pocisk to bardzo skuteczna broń. Jest naprowadzany na podczerwień w trybie fire-and-forget (odpal i zapomnij). Rakieta atakuje cel z góry. Nowoczesna głowica termowizyjna ignoruje zakłócenia i inne niewskazane przez celowniczego cele. Głowica bojowa - kumulacyjna - ma układ tandemowy. Dzięki temu, w połączeniu z faktem, że atakowane są górne części pancerza, jest ona w stanie zniszczyć wszystkie współczesne czołgi.

"Chrzest bojowy" Javeliny przeszły w ostatniej wojnie w Iraku, gdzie wykazały się dużą skutecznością w stosunku do czołgów T-72.


Dane techniczne:
Masa bojowa: 28 kg
Długość całego zespołu startowego: 1,76 m
Zasięg minimalny: 75 m
Zasięg maksymalny: 2000 m
Typ głowicy: kumulacyjna, tandemowa
Masa głowicy bojowej: 8,4 kg
Prędkość maksymalna pocisku: 290 m/s
Przebijalność pancerza: 800-1000 mm.

 

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%