Skoki Halo Haho

2009-08-28 20:46:49

opracowanie lukas_jg

Skoki spadochronowe w wojsku na ogół kojarzą się z setkami żołnierzy wyskakujących w jednej chwili z kliku lecących bardzo nisko samolotów transportowych C-130. Niewiele osób wie natomiast o skokach typu Halo/Haho. Są to metody stosowane przez wojsko w celu dostarczenia personelu i sprzętu bez wykrycia przez nieprzyjaciela. Oba typy skoków wykonywane są z bardzo dużej wysokości (samoloty są wtedy trudne do wykrycia).1. Haho - High Altitude High Opening - czyli duża wysokość oddania skoku i wysokie otwarcie. Żołnierz wyskakuje na wysokości 8000-11000 i od razu otwiera spadochron. Skoki tego typu mają na ogół na celu:
- bezpieczne, niezauważone szybowanie nad terenem wroga
- przemieszczenie się nad teren wroga bez narażania samolotów
- oświetlenie celu wiązką naprowadzającą

2. Halo - High Altitude Low Opening - czyli duża wysokość oddania skoku i niskie otwarcie. Żołnierz wyskakuje na wysokości 8000-11000 metrów, spada swobodnie do bezpiecznej wysokości 600-800 metrów i tam dopiero otwiera spadochron. Daje to nam aż 10 km swobodnego spadania! Dla porównania, skoki spadochronowe zazwyczaj oddawane są z wysokości 4000 metrów.

W związku z dużą wysokością, w obu przypadkach, żołnierz potrzebuje specjalnego kombinezonu termalnego (bardzo niskie temperatury), aparatury tlenowej(niskie stężenie tlenu), nawigacji GPS. Dodatkowo gdy żołnierze skaczą ze sprzętem potrzebny jest większy spadochron główny oraz zastosowanie małego spadochronu stabilizującego lot.

 


Uprząż dla M-4

 


Nowoczesne systemy hełmów dla skoczków

 


Model skoczka HaloSkok typu Halo wraz z ładunkiem.

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%