Wywiad z [DEV]AceKilla

2009-09-05 00:32:11

Logo Naval Postgraduate School, na terenie której pracuje zespół projektowy.Cześć Acekilla, dzięki, że zgodziłeś się odpowiedzieć na nasze pytania!

CC:
Jakie to uczucie, zostać członkiem zespołu projektowego, gdy wcześniej, przez tak długi okres, było się tylko graczem?
[Dev]AceKilla: Dla mnie to jak spełnienie marzeń. Wciąż jeszcze nie do końca się zaadoptowałem. Naprawdę czuję się niesamowicie szczęśliwy, że zdarzyła mi się taka okazja. Każdego dnia budzę się i z radością idę do biura; to dla mnie naprawdę praca marzeń. Widzę od kulis jak powstaje moja ulubiona gra, jak wygląda cały proces produkcyjny. Mamy tutaj naprawdę bardzo utalentowanych ludzi, obserwowanie ich przy pracy, przyglądanie się w jaki sposób dodają do gry coś od siebie, to naprawdę fantastyczna sprawa. Równie podekscytowany jestem możliwością pomagania całemu zespołowi jak tylko potrafię, wywarcia jakiegoś pozytywnego wpływu na tę doskonałą grę.

CC: Czy przejście z zespołu betatesterów do zespołu projektantów było dużym krokiem? Uważasz, że było to łatwe?
[Dev]AceKilla: No cóż, oczywiście, było to coś dużego, jeśli wziąć pod uwagę, że obecnie jestem w znacznie większym stopniu zaangażowany w rozwój gry. Choć betatesterzy z całą pewnością mogą wywrzeć wpływ na rozwój gry, teraz mam na to o wiele większą szansę. Samo przejście było dość łatwe, ponieważ dość dobrze znam wszelkie aspekty samej gry. W przypadku wynajęcia kogoś z zewnątrz, prawdopodobnie byłoby inaczej. Oczywiście, muszę się dużo nauczyć o samym procesie produkcyjnym. Wciąż dużo czasu poświęcam na betatestowanie, choć obecnie zajmuję się tym bezpośrednio w ramach mojej pracy. I – oczywiście – teraz, jeśli mam swoje zdanie na temat jakiegoś elementu gry, mogę podejść do biurka osoby, która za to odpowiada i przedyskutować to bezpośrednio z nią – co jest bardzo, bardzo fajne;)

CC: Czy „zżycie” się z zespołem projektowym było łatwe? Jacy naprawdę są projektanci? ;)
[Dev]AceKilla: Wielu projektantów poznałem wskutek betatestowania gry, ale możliwość pracowania z nimi ramię w ramię to coś nadzwyczajnego. To naprawdę fajni ludzie, dzięki nim czułem się doskonale w trakcie przeprowadzki, no może za wyjątkiem a1steaks – ten to po prostu pacan. :P Mam w tej chwili 25 nowych przyjaciół, każdy z nich to zatwardziały gracz, każdy kocha America's Army – to jest coś! Wszyscy są niezwykle utalentowani, obserwowanie ich przy pracy to czysta przyjemność. Jestem naprawdę zdziwiony, widząc jak ciężko pracują. Dla nas to nie jest praca w godzinach od 9 rano do 5 po południu. Widziałem już, jak spano w biurze, większa część zespołu zostaje tutaj do późnych godzin wieczornych – codziennie. Doskonale widać, jak bardzo ci ludzie dbają o tą grę, jak bardzo im na niej zależy. Tu wszyscy kierują się mottem – „Zrobić, co tylko się da”. Wszyscy członkowie zespołu mają jeden cel - America's Army ma być najlepszą grą!

CC: Jak wygląda życie w prawdziwej bazie wojskowej?  Macie tutaj capstrzyki, itd.?
[Dev]AceKilla: He, nikt z zespołu nie mieszka na terenie tutejszego campusu. Szkoła nazywa się Naval Post-Graduate School  i tak naprawdę nie jest bazą wojskową – choć przy bramie stoją umundurowani i uzbrojeni strażnicy. Całość wygląda raczej na miasteczko studenckie. Właśnie tutaj różne rodzaje sił zbrojnych (głównie Marynarka) przysyłają swoich oficerów na studia podyplomowe. Wszyscy mamy jednak przepustki wydane przez Ministerstwo Obrony, konieczne do wejścia na teren szkoły. Zazwyczaj wyglądamy także jak pozostali studenci, no może za wyjątkiem wtorków, gdy studiujący tu żołnierze muszą nosić swoje mundury. My przychodzimy ubrani w szorty i sandały:).

CC: Kilka osób na kanale irc Clans-Central.co.uk prosiło mnie, by zapytać cię o coś, co chyba przeoczono w trakcie projektowania gry! America’s Army ma być realistycznym przedstawieniem Armii. Dlaczego więc wydaje się, że w grze nie sprawdzają się prawdziwe techniki walki w pomieszczeniach?
[Dev]AceKilla: Hmmm, cóż, osobiście z sukcesem wykorzystywałem te techniki czyszczenia pomieszczeń. Przypuszczam, że wiele zależy od wybranej techniki i od sytuacji, w jakiej się je wykorzystuje. Całkiem możliwe, że w wielu wypadkach nie będą one skuteczne z tych samych powodów, z których nie miałyby racji bytu w podobnej sytuacji w prawdziwym świecie. Powiedzmy, kiedy rzuca się do pomieszczenia granat ogłuszający albo odłamkowy – a Opfor wybiega z pokoju albo kryje się za czymś. Zawsze z uwagą wsłuchujemy się w opinie na temat ulepszenia gry, jeśli więc ktoś ma pomysł dotyczący tej konkretnej sprawy – powinien z całą pewnością napisać to na naszym forum

CC: Co sprawiło ci największą przyjemność podczas gry w AA? Czy możesz powiedzieć nam dokładnie dlaczego tak uważasz?
[Dev]AceKilla: Hehe, to proste pytanie – dostanie pracy w zespole projektowym! Ale to chyba oczywiste, przypuszczam więc, że chciałeś usłyszeć jakąś inną historię. Cóż, każdy z nas pamięta na pewno jakąś doskonałą rundę, gdy wybił cały zespół przeciwnika, albo zabił pięciu wrogów jednym granatem, albo biegł do celu na mapie MP z dwoma Opforami strzelającymi mu w plecy, a mimo to udało mu się wykonać zadanie. Takie rundy się po prostu pamięta. Dla mnie chwilą, którą tak doskonale zapamiętałem, była ta, w której otrzymałem propozycję przystąpienia do zespołu betatesterów. Prawdę mówiąc, okrągła rocznica będzie jutro! (9/20/02) :D Pamiętam, jak pierwszego dnia po zostaniu betatesterem pobrałem najnowszą wersję testową, w której była mapa Mountain Pass, o której nikt wtedy jeszcze nie słyszał. Tego ranka wszedłem na serwer testowy, byłem na nim tylko ja, dwóch innych testerów i coś koło 12 projektantów. Wtedy nie tylko po raz pierwszy grałem w MP, ale po raz pierwszy grałem razem z projektantami – fajnie było biec przez kanion razem z [Dev]Cyanem i [Dev]raYGunnem – nie miałem pojęcia dokąd biegniemy, ale czułem się z nimi bezpiecznie, przecież biegłem za projektantami! To było niesamowite przeżycie. Inne fajne wspomnienie – wraz z kilkoma innymi zatwardziałymi testerami kręciliśmy się na którymś z beta serwerów, grając na mapie Radio Tower, gdy wciąż jeszcze była w betatestach. Była jakaś druga w nocy, gdy nagle na serwerze zjawił się [Dev]Cyan – zrobił sobie przerwę w pracy, poprawiał wtedy następną wersję tej właśnie mapy przed jej publikacją. Żołnierz wspinający się na Przerwaliśmy grę i wszyscy spotkaliśmy się na Central Peak, żeby pogadać na temat mapy. Cyan powiedział coś w stylu – Ok, panowie, doskonale znacie tę grę, co chcecie mieć na tej mapie? Biegaliśmy potem po całej mapie, pokazując mu to, co można poprawić. To było coś w stylu – O, tu przydałoby się okno, a tutaj jakieś skrzynki, żeby można było stąd zeskoczyć. Albo – To wzgórze powinno być wyższe, itd., itp. Przyprowadziłem go do budynku wieży radiowej i poprosiłem o dodanie drabinki na zachodniej ścianie budynku – tak, żeby na piętro można było dostać się bez przechodzenia przez parter i bez wchodzenia przez drzwi z przodu budynku. Powiedział – To mogę dodać. Powiedziałem tylko SUPER i odtąd ta drabina znana jest jako Drabina Ace’a:) Wywarcie bezpośredniego, choć minimalnego wpływu na wygląd gry, było dla mnie jedną z takich chwil, które będę długo pamiętał.

CC: Na czym polega twoja rola w przygotowaniu Sił Specjalnych? Czy robisz coś ważnego? Czy też może wciąż szukasz dla siebie miejsca w zespole?
[Dev]AceKilla: Jestem Asystentem Producenta, więc moja praca polega w tej chwili głównie na troszczeniu się o to, by reszcie zespołu dobrze się pracowało. Nie skupiam się na jednym aspekcie gry (np. na Siłach Specjalnych), lecz raczej na grze jako całości. Bardzo dużo rozmawiam z Armią i naszymi partnerami, by zawczasu wyeliminować wszystkie problemy związane z przejściem na wersję 2.0. Dużo czasu poświęcam na testowanie gry i upewnianie się, że wszystkie zgłoszone błędy są przekazywane do osób, które mają je usunąć. Potem sprawdzam, czy są poprawione. Oczywiście, nadal jestem związany z programem betatestów, pomagam jak umiem Mayme’owi. Dużo się też uczę. Mam mnóstwo zajęć, ale cieszy mnie każda minuta! :)

CC: Czy poza America’s Army projektanci grają w inne gry?
[Dev]AceKilla: Pewnie, że tak. Daje nam to możliwość odpoczynku, musimy też wiedzieć co wypuściła konkurencja i co nowego pojawia się na rynku. Prawdę mówiąc, wszyscy mamy PC doskonałe do grania, mamy też pokój wypoczynkowy z wielkim telewizorem, konsolami X-Box, Gamecube i PS2. :) Oczywiście, zawsze gramy o wiele więcej w AA niż w cokolwiek innego, ale w głębi serca jesteśmy zatwardziałymi graczami, chcemy orientować się, co dzieje się na rynku.

CC: Obawiam się, że nadszedł czas na zadanie kilku pytań związanych bezpośrednio z grą, mam nadzieję, że nie przeszkadza ci to za bardzo. Co, według ciebie, jest najlepsze w dodatku o Siłach Specjalnych? I dlaczego?
[Dev]AceKilla: Zdecydowanie nowe, modyfikowalne karabinki SOPMOD M4, wykorzystywane przez żołnierzy Sił Specjalnych. Możesz tak dobrać dodatkowe wyposażenie karabinka, by dopasować go do twojego stylu gry lub własnych mocnych stron. Można wybrać dokładną konfigurację broni do danej mapy lub nawet rundy – to coś naprawdę fantastycznego. Oczywiście, świetne są także mapy SF, a gra z czterema całkowicie nowymi rodzajami broni (i wariantami dwóch istniejących w grze już wcześniej), też robi wrażenie. ;)

CC: Czy graczy czekają jakieś przyjemne niespodzianki po wydaniu SF?
[Dev]AceKilla: Muahahaha....No cóż, musicie po prostu poczekać i sami się przekonać. :-)

Screen z mapy Recon, która pojawi się w dodatku o Siłach Specjalnych.CC: Jakie wymagania będzie miał dodatek o SF? Screeny z tego dodatku wyglądają o wiele ładniej niż wersja 1.9, czy wkrótce gracze ze starszymi komputerami nie będą mogli grać w AA:O?
[Dev]AceKilla: Najbardziej widoczną zmianą będzie konieczność posiadania karty graficznej z pamięcią co najmniej 64 MB, rekomendowana jest karta o pamięci 128 MB, gdyż dopiero taka umożliwi grę z pełnymi szczegółami. Staramy się, by gra była przyjazna dla graczy posiadających niezbyt nowe komputery, będą oni mogli zmniejszyć ustawienia grafiki, natomiast ci, którzy posiadają nowe maszyny, będą mogli cieszyć się piękną grafiką. Osiągnięcie równowagi jest tu dość trudne, ale mam wrażenie, że całkiem nieźle nam to wychodzi.

CC: Czy społeczność graczy może oczekiwać więcej wiadomości i informacji na temat kolejnych patchy? Pytam pod wpływem ataku MasterGnra na Armię, zdaje się że pod jego wpływem Armia zrobiła z gry swego rodzaju sekret.
[Dev]AceKilla: Cóż, wiele informacji nie jest podawanych, ale nie dlatego, że Armia czy projektanci lubią trzymać wszystko w tajemnicy. Przyczyna leży w tym, że zespół projektowy nigdy nie jest pewien, czy jakiś przygotowywany element gry rzeczywiście znajdzie się w dodatku. Im bliżej publikacji patcha, tym – oczywiście – bardziej pewna jest lista nowości. Nie chcemy po prostu obiecywać niczego, czego w przyszłości możemy nie dotrzymać, czegoś, co pojawi się nie w kolejnym dodatku, lecz dopiero za dwie lub trzy wersje. Poznaliśmy już, jak zachowują się rozgoryczeni gracze i nie są to miłe wspomnienia. To samo można powiedzieć o datach publikacji; czasami w procesie przygotowywania dodatku pojawiają się jakieś nieprzewidziane trudności, musimy wtedy przesunąć datę wydania patcha, dlaczego więc mamy denerwować wszystkich, skoro nie musimy? Wraz ze zbliżaniem się daty publikacji nowego dodatku, pojawiają się jednak nowe informacje – publikujemy nowe screeny, gracze wiedzą, kiedy jesteśmy naprawdę blisko wydania daty publikacji. Jako projektanci naprawdę chcemy dzielić się z wami informacjami przez cały czas (głównie dlatego, że jesteśmy podnieceni wszystkimi nowościami tak samo jak wy), wiemy jednak, że nigdy nie możemy zagwarantować, że wszystko będzie tak, jak to obiecywaliśmy – dlatego powstrzymujemy się od publikowania takich wiadomości. A dodatkowo, czasami miło jest mieć w zanadrzu jakąś niespodziankę. ;)

CC: I, na koniec, czy chcesz nam coś powiedzieć?
[Dev]AceKilla: Dziękuję Private Bryerowi i Clans-Central.co.uk za ten wywiad, mam nadzieję, że dowiedzieliście się z niego czegoś. Do zobaczenia na serwerach!

Wielkie dzięki AceKilla, spróbuję dopaść cię na polu bitwy!
Wywiad przeprowdził Private Bryer z witryny www.clans-central.co.uk; tłumaczenie: Inkub

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%