Świecące klawisze

2009-08-14 08:51:04

Niedocenianym sprzętem, bez którego nie moglibyśmy się obyć jest bez wątpienia klawiatura. Wzornictwo, ergonomia jak i zasady jej działania podlegają ciągłym zmianom wciąż jednak nie zmienia się jej podstawowa funkcja ręcznego sterowania komputerem i wprowadzania danych. Nas oczywiście najbardziej interesuje zastosowanie klawiatury w grach - jakie więc wymagania musi ona spełniać ? Przede wszystkim musi być wygodna i precyzyjna. Przedstawione w tym artykule modele nie należą do szarych myszek wśród klawiatur. Są to klawiatury typu SLIM (połowa grubości zwykłej klawiatury, ich klawisze posiadają niski skok (ala laptop) oraz uwaga uwaga posiadają podświetlenie umożliwiające nocną rozgrywkę.

Przed Wami porównanie klawiatur BTC 6300 CL Ultra-Slim oraz REVOLTEC Lightboard XL2 Black - zapraszamy do lektury :


(od lewej) BTC 6300 CL Ultra-Slim oraz REVOLTEC Lightboard XL2 Black

Porównanie podstawowych właściwości :

Cecha
BTC 6300 CL Ultra-Slim REVOLTEC Lightboard XL2 Black
ilość klawiszy
105 + 13 specjalnych
104 + 7 specjalnych
wymiary 460 x 170 x 20 mm
456 x 176 x 22 mm
waga 700 g
1000 g
typ złącza USB
USB
długość kabla
155 cm
160 cm
podnóżek jest jest
gwarancja 24 miesiące
24 miesiące
CENA
około 120 zł
około 100 zł

Po tym porównaniu widać jak bardzo klawiatury są do siebie podobne a różnią się tylko detalami - czy są więc tak samo dobre i przy ich wyborze możemy się kierować ich wyglądem ? Na to pytanie odpowiedź odnajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Pierwsze wrażenia : Pierwsze wrażenia po obejrzeniu klawiatur są jak najbardziej pozytywne a jakość materiałów z jakich są wykonane wystarczająca dobra. Warto zwrócić uwagę, iż plastik klawiatury BTC jest pomalowany srebrną farbą w przeciwieństwie do czarnej obudowy Revolteca co przy dłuższym użytkowaniu może skutkować się jego wycieraniem. Małe gabaryty klawiatur sprawią, że bez problemu powinny zmieścić się na Waszych biurkach - nie bez powodu noszą one przydomek SLIM, ich wysokość to około 20 mm. Z kolei kable podłączeniowe mają ponad 1,5 metra każdy więc nie będzie problemów z podłączeniem. Przejdźmy do szczegółów :

Klawisze : Przedstawione klawiatury pretendują do miana posiadania klawiszy o niskim skoku. Po krótkich testach praktycznych od razu widać, iż prawdziwy niski skok i działanie ala laptop oferuje tylko klawiatura BTC (zastosowano tu system działania ala nożyczki), skok Revolteca jest na pewno mniejszy od tradycyjnych klawiatur jednak do działania jakie znamy z komputerów przenośnych dużo mu brakuje. Klawisze BTC pracują miękko z kolei u Revolteca przy wciskaniu kilku klawiszy obok siebie jesteśmy świadkami małych zgrzytów. Jeśli zaś chodzi o odstępy pomiędzy klawiszami to w BTC są one dosyć małe w Revoltecu na pewno trudniej o ześliźnięcie się palca z klawisza. Na koniec zostawiłem sobie największy bajer klawiatur a więc podświetlenie. Zacznijmy od BTC - podświetlenie niebieskie jest silne i równomierne, gdy klawiatura przez 15 minut jest nieużywana wygasa tak samo jak po wyłączeniu komputera. Z kolei Revoltec serwuje nam troche mdłe fioletowe podświetlenie, które nie zgaśnie samo nawet po wyłączeniu komputera.

Klawisze specjalne : W poniższej tabelce odnajdziecie listę wszystkich klawiszy hot wbudowanych w testowane klawiatury. BTC posiada ich prawie dwukrotnie więcej, jednak nie są one tak łatwo dostępne jak w Revoltecu.


BTC 6300 CL Ultra-Slim (13)
Sleep, Previous, Next, Web, Favorites, Mail, Volume Down, Volume Up, Mute, Previous Track, Play/Pause, Next Track, Stop
REVOLTEC Lightboard XL2 Black (7) Volume Down, Volume Up,Mute, Previous Track, Play/Pause, Next Track

 

PODSUMOWANIE : W ten oto sposób dobrnęliście do końca tego opisu. Wybierając klawiaturę pod siebie bez zastanowienia zostałbym przy BTC - zdaje sobie jednak sprawę, iż nie wszyscy muszą przepadać za laptopowym układem klawiszy wtedy polecałbym Revolteca, którymi pomimo małych uchybień jest również dobrą klawiaturą.

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%