Razer Copperhead

2009-08-10 09:39:41

Doskonale znana graczom na całym świecie firma Razer jakiś czas temu wypuściła na rynek nowej model swojej myszki o nazwie Copperhead. Myszka ta należy do nowej generacji myszek w których stosuje się sensor laserowy. Początki firmy Razer sięgają jeszcze czasów gdy działała ona pod szyldem niemieckiej firmy Terratec słynącej z profesjonalnych produktów komputerowych. Firma wsławiła się jedną z najciekawszych modeli myszek komputerowych dla graczy a mianowicie Bommslangiem. Działając już pod nowym szyldem firma Razer skupiła się na dostarczaniu produktów o najwyższej jakości dla graczy. Powstanie Copperheada poprzedziło wyprodukowanie modeli myszek o nazwach Viper i Diamondback.

Przyszedł czas na dokładne przyjrzenie się ich najnowszemu dziecku. Już pierwszy rzut oka na opakowanie produktu sprawia iż od razu wiadomo do jakiego kręgu odbiorców myszka jest skierowana. Opakowanie jest wykonane z ogromną dbałością o szczegóły co sprawia, że od początku mamy świadomość obcowania z produktem najwyższej jakości. W środku oprócz samej myszki znajdziemy gwarancję, instrukcję obsługi oraz płytę z driverami. Oto jak przedstawiają się podstawowe dane techniczne myszki :

 

PODSTAWOWE DANE :
* rozdzielczość 2000 dpi
* sensor laserowy

* optyka Razer Precision

* częstotliwość próbkowania 7080 fps (klatek na sekundę)

* prędkość do 114 cm na sekundę
* maksymalna akceleracja do 20 g
* czas reakcji 1 ms
* obudowa ergonomiczna, dostosowana dla prawo- i leworęcznych
* przyciski 7 niezależnie programowalnych
* inne – antypoślizgowe krawędzie boczne – superśliskie teflonowe ślizgacze

* kabel – pozłacany styk USB – długość 213 cm
* wymiary 12,80 x 6,35 x 3,91 cm (dł. x szer. x wys.)
* waga 90 g

 

Warto powiedzieć kilka słów na temat konstrukcji samej myszki gdyż jak się pewnie domyślacie nie jest ona typowa. Myszka ma "klasyczny" wrzecionowaty kształt - jak dla mnie jest to bardzo dobre rozwiązanie chociaż do ergonomii myszki Microsoftu IE Explorer troszeczkę jej brakuje. Górna powierzchnia pokryta jest gumopodobnym materiałem, który powoduje lepszą kontrolę nad myszką oraz ogranicza pocenie się dłoni. Myszka oprócz dwóch standardowych klawiszy posiada jeszcze 5 dodatkowych (po 2 na każdym boku oraz klawisz w rolce) co w sumie daje łączną ilość 7 przycisków. Muszę jednak przyznać, iż używanie 2 przycisków bocznych prawych sprawiało mi niemałą trudność. Kolejną unikalną cechą Copperheada jest bardzo mała waga wynoszącą tylko 90 gram - długotrwałe granie na pewno nie będzie skutkowało zmęczeniem dłoni. Myszka posiada bardzo giętki kabelek o długości przekraczającej 2 metry - jak na profesjonalną mysz dla graczy przystało wtyczka USB jest pozłacana. Z szczegółów obudowy warto jeszcze zwrócić uwagę na bardzo solidne i grube teflonowe ślizgacze, które na pewno szybka się nie zużyją. Oprócz tych wszystkich ergonomicznych szczegółów konieczne jest też wspomnienie o efektach "świetlnych" jakie serwuje nam myszka. W zależności od modelu myszki nasze oko może się cieszyć podświetleniem w kolorze zielonym, żółtym bądź niebieskim. Do elementów które świecą w myszce należą : krawędź otaczająca myszkę i oddzielająca jej górna część od dolnej, rolka oraz centralnie umieszczone pulsujące logo firmy Razer. Specjalnie dla Was przygotowałem krótki filmik na którym możecie podziwiać ten ciekawy efekt.

Instalacja myszki nie nastręcza żadnych kłopotów po podłączeniu myszki i zainstalowaniu sterowników możemy się już cieszyć użytkowaniem Copperheada. Pierwsze wrażenia są niesamowite - myszka po zainstalowaniu automatycznie ustawia największą czułość i dla osoby korzystającej z dużej podkładki i małej czułości jej "opanowanie" jest bardzo trudne. Po szybkich zmianach ustawień oraz odrobinie treningu udało mi się "okiełznać" myszkę. Granie myszką jest bardzo przyjemne - myszka jest diablesko precyzyjna oraz szybka. Odniosłem jednak wrażenie, iż użytkowanie myszy podczas normalnych prac w systemie nie jest już tak idealne chociażby ze względu na nienajlepiej ułożone przyciski na bokach.

Na specjalną uwagę zasługują sterowniki Copperheada - zapewniam, że tak zaawansowanych sterowników do myszki jeszcze nie widzieliście. Postaram się wymienić kilka z jego unikalnych cech - najważniejszą z nich jest możliwość zmiany czułości myszki w locie, również podczas gry - kolejną niespotykaną cechą w innych myszkach jest zmiana czułości dla poszczególnych osi X i Y. Możliwym jest też przypisanie ustawień do konkretnych aplikacji. Myszka jest wyposażona w 32 kb pamięci co pozwala jej przechowywać w swojej pamięci 5 dowolnie zdefiniowanych profilów. Jeśli chodzi o kolejne nowinki techniczne to warto wspomnieć o możliwości zmiany firmware`u (oprogramowania umieszczonego wewnątrz myszki) co oprócz kolejnych wersji sterowników zapewni możliwość udoskonalania działania myszki przez producenta.

Copperhead jest kolejnym modelem myszki Razera, który konsekwentnie realizuje politykę firmy - ścisle określona grupa odbiorców i produkt o najwyższej jakości naszpikowany najnowszymi rozwiązaniami stanowią klucz do sukcesów. Recenzowanej myszce naprawdę cięzko jest coś zarzucić - minimalne niedostatki w ergonomii i moim zdaniem niezbyt solidny kabelek nie zmieniaja faktu, iż jest to świetna myszka warta swojej niemałej ceny.

Na chwilę obecną tylko firmy Razer i Logitech mają w swojej ofercie myszki laserowe dla graczy - czy jednak dla przeciętnych wyjadaczy chleba wyścig pomiędzy producentami tak zaawansowanych myszek może przynieść korzyści ? Oczywiście, że tak - jak pokazała praktyka rozwiązania zastosowane w najnowszych renomowanych produktach są bardzo często kopiowane i wdrożane przez innych producentów w modelach z niższej półki cenowej.

Na koniec chciałbym bardzo serdecznie podziękować firmie H4G za dostarczenie nam myszki do testów.

 

Partnerzy

Shooters.pl

Americas Army

Ankieta

Czy podoba Ci się AA: Proving Grounds ?

  • Super zamierzam grać ile wlezie

    0%

  • Gra nie jest idealna ale zamierzam dać jej szansę

    0%

  • Nie podoba mi się wcale i nie zamierzam grać w AA4

    0%